LEGEND OF PARTY AFFILIATION
(LEYENDA DE AFILIACION)
Republican Party = (REP)
Partido Republicano = (REP)
Democratic Party = (DEM)
Partido Democrata = (DEM)
Libertarian Party = (LIB)
Partido Libertariano = (LIB)

Straight Party
(Partido Completo)
o Republican Party (REP)
(Partido Republicano)
o Democratic Party (DEM)
(Partido Democrata)
o Libertarian Party (LIB)
(Partido Libertariano)

FEDERAL (FEDERAL)

United States Senator
(Senador de los Estados Unidos)
o Ted Cruz (REP)
o Beto O’Rourke (DEM)
o Neal Dikeman (LIB)

United States Representative, District 20
(Representante de los Estados Unidos, Distrito Num. 20)
o Joaquin Castro (DEM)
o Jeffrey Blunt (LIB)

United States Representative, District 21
(Representante de los Estados Unidos, Distrito Num. 21)
o Chip Roy (REP)
o Joseph Kasper (DEM)
o Lee Santos (LIB)

United States Representative, District 23
(Representantede los Estados Unidos, Distrito Num. 23)
o Will Hurd (REP)
o Gina Ortiz Jones (DEM)
o Rueben Corvalan (LIB)

United States Representative, District 28
(Representantede los Estados Unidos, Distrito Num. 28)
o Henry Cuellar (DEM)
o Arthur M. Thomas IV (LIB)

United States Representative, District 35
(Representante de los Estados Unidos, Distrito Num. 35)
o David Smaling (REP)
o Lloyd Doggett (DEM)
o Clark Patterson (LIB)

STATE (ESTADO)

Governor (Goberndor)
o Greg Abbott (REP)
o Lupe Valdez (DEM)
o Mark Tippetts (LIB)

Lieutenant Governor (Goberndor Teniente)
o Dan Patrick (REP)
o Mike Collier (DEM)
o Kerry McKennon (LIB)

Attorney General (Procurador General)
o Ken Paxton (REP)
o Justin Nelson (DEM)
o Michael Ray Harris (LIB)

Comptroller of Public Accounts
(Contralor de Cuentas Publicas)
o Glenn Hegar (REP)
o Joi Chevalier (DEM)
o Ben Sanders (LIB)

Commissioner of the General Land Office
(Comisionado de la Oficiana General de Tierras)
o George P. Bush (REP)
o Miguel Suazo (DEM)
o Matt Pina (LIB)

Commissioner of Agriculture
(Comisionado de Agricultura)
o Sid Miller (REP)
o Kim Olson (DEM)
o Richard Carpenter (LIB)

Railroad Commissioner (Comisionado de Ferrocarmles)
o Christi Craddick (REP)
o Roman McAllen (DEM)
o Mike Wright (LIB)

Justice, Supreme Court, Place 2
(Juez, Corte Suprema, Lugar Num. 2)
o Jimmy Blacklock (REP)
o Steven Kirkland (DEM)

Justice, Supreme Court, Place 4
(Juez, Corte Suprema, Lugar Num. 4)
o John Devine (REP)
o R. K. Sandill (DEM)

Justice, Supreme Court, Place 6
(Juez, Corte Suprema, Lugar Num. 6)
o Jeff Brown (REP)
o Kathy Cheng (DEM)

Presiding Judge, Court of Criminal Appeals
(Juez Presidente, Corte de Apelaciones Criminales)
o Sharon Keller (REP)
o Maria T. (Terri) Jackson (DEM)
o William Bryan Strange III (LIB)

Judge, Court of Criminal Appeals, Place 7
(Juez, Corte de Apelaciones Criminales, Lugar Num. 7)
o Barbara Parker Hervey (REP)
o Ramona Franklin (DEM)

Judge, Court of Criminal Appeals, Place 8
(Juez, Corte de Apelaciones Criminales, Lugar Num. 8)
o Michelle Slaughter (REP)
o Mark Ash (LIB)

Member, State Board of Education, District 3
(Membro de la Junta Estatal de Educacion Publica, Distrito Num. 3)
o Marisa B. Perez (DEM)

State Senator, District 25
(Senador Estatal, Distrito Num. 25)
o Donna Campbell (REP)
o Steven King (DEM)

State Representative, District 116
(Representante Estatal, Distrito Num. 116)
o Fernando Padron (REP)
o Trey Martinez Fischer (DEM)

State Representative, District 117
(Representante Estatal, Distrito Num. 117)
o Michael Berlanga (REP)
o Phillip Cortez (DEM)

State Representative, District 118
(Representante Estatal, Distrito Num. 118)
o John Lujan
o Leo Pacheco (DEM)

State Representative, District 119
(Representante Estatal, Distrito Num. 119)
o Roland Gutierrez (DEM)
State Representative, District 120
(Representante Estatal, Distrito Num. 120)
o Ronald Payne (REP)
o Barbara Gervin-Hawkins (DEM)

State Representative, District 121
(Representante Estatal, Distrito Num. 121)
o Steve Allison (REP)
o Celina D. Montoya (DEM)
o Mallory Olfers (LIB)

State Representative, District 122
(Representante Estatal, Distrito Num. 122)
o Lyle Larson (REP)
o Claire Barnett

State Representative, District 123
(Representante Estatal, Distrito Num. 123)
o Diego Bernal (DEM)

State Representative, District 124
(Representante Estatal, Distrito Num. 124)
o Johnny S. Arredondo (REP)
o Ina Minjarez (DEM)

State Representative, District 125
(Representante Estatal, Distrito Num. 125)
o Justin Rodriguez (DEM)
o Eric S. Pina (LIB)

Justice, 4th Court of Appeals District, Place 2
(Juez, Corte de Apelaciones, Distrito Num. 4, Lugar Num. 2)
o Marialyn Barnard (REP)
o Beth Watkins (DEM)

Justice, 4th Court of Appeals District, Place 3
(Juez, Corte de Apelaciones, Distrito Num. 4, Lugar Num. 3)
o Jason Pulliam (REP)
o Patricia O’Connell Alverez (DEM)

Justice, 4th Court of Appeals District, Place 4
(Juez, Corte de Apelaciones, Distrito Num. 4, Lugar Num. 4)
o Patrick Ballantyne (REP)
o Luz Elena Chapa (DEM)

Justice, 4th Court of Appeals District, Place 5
(Juez, Corte de Apelaciones, Distrito Num. 4, Lugar Num. 5)
o Rebecca Simmons (REP)
o Liza Rodriguez (DEM)
Justice, 4th Court of Appeals District, Place 7
(Juez, Corte de Apelaciones, Distrito Num. 4, Lugar Num. 7)
o Shane Stolarczyk (REP)
o Rebecca Martinez (DEM)

District Judge, 45th Judicial District
(Juez del Distrito, Distrito Judicial Num. 45
o Stephani Walsh (REP)
o Mary Lou Alvarez (DEM)

District Judge, 144th Judicial District
(Juez del Distrito, Distrito Judicial Num. 144)
o Lorina Rummel (REP)
o Ray J. Olivarri (DEM)

District Judge, 150th Judicial District
(Juez del Distrito, Distrito Judicial Num. 150)
o Ranee Yanta (REP)
o Monique Diaz (DEM)

District Judge, 186th Judicial District
(Juez del Distrito, Distrito Judicial Num. 186)
o Jefferson Moore (REP)

District Judge, 187th Judicial District
(Juez del Distrito, Distrito Judicial Num. 187)
o Karl Alexander (REP)
o Stephanie R. Boyd (DEM)

District Judge, 224th Judicial District
(Juez del Distrito, Distrito Judicial Num. 224)
o Cathleen “Cathy” Stryker (REP)

District Judge, 225th Judicial District
(Juez del Distrito, Distrito Judicial Num. 225)
o Peter Sakai (DEM)

District Judge, 226th Judicial District
(Juez del Distrito, Distrito Judicial Num. 226)
o Todd McCray (REP)
o Velia J. Meza (DEM)

District Judge, 227th Judicial District
(Juez del Distrito, Distrito Judicial Num. 227)
o Kevin M. O’Connell (REP)

District Judge, 285th Judicial District
(Juez del Distrito, Distrito Judicial Num. 285)
o Richard Price (REP)
o Aaron Haas (DEM)

District Judge, 288th Judicial District
(Juez del Distrito, Distrito Judicial Num. 288)
o Clint Lawson (REP)
o Cynthia Marie Chapa (DEM)

District Judge, 289th Judicial District
(Juez del Distrito, Distrito Judicial Num. 289)
o Daphne Previti Austin (REP)
o Carlos Quezada (DEM)

District Judge, 290th Judicial District
(Juez del Distrito, Distrito Judicial Num. 290)
o Melisa Skinner (REP)
o Jennifer Pena (DEM)

District Judge, 436th Judicial District
(Juez del Distrito, Distrito Judicial Num. 436)
o Lisa K. Jarrett (REP)

District Judge, 437th Judicial District
(Juez del Distrito, Distrito Judicial Num. 437)
o Lori I Valenzuela (REP)

Criminal District Attorney
(Procurador Criminal del Distrito)
o Tylden Shaeffer (REP)
o Joe Gonzales (DEM)

COUNTY CONDADO

County Judge (Juez del Condado)
o Tom Rickhoff (REP)
o Nelson W. Wolff (DEM)
o Lauro Bustamante (LIB)

Judge, County Court at Law No. 1
(Juez, Corte de Ley del Condado, Num. 1)
o John D. Fleming II (REP)
o Helen Petry Stowe (DEM)

Judge, County Court at Law No. 2
(Juez, Corte de Ley del Condado, Num. 2)
o Jason Wolff (REP)
o Grace M. Uzomba (DEM)

Judge, County Court at Law No. 3
(Juez, Corte de Ley del Condado, Num. 3)
o Ashley Foster (REP)
o David J. Rodriguez (DEM)

Judge, County Court at Law No. 4
(Juez, Corte de Ley del Condado, Num. 4)
o Jason R. Garrahan (REP)
o Alfredo Ximenez (DEM)
Judge, County Court at Law No. 5
(Juez, Corte de Ley del Condado, Num. 5)
o Julie Bray Patterson (REP)
o John Amos Longoria (DEM)

Judge, County Court at Law No. 6
(Juez, Corte de Ley del Condado, Num. 6)
o Wayne Christian (REP)

Judge, County Court at Law No. 7
(Juez, Corte de Ley del Condado, Num. 7)
o Eugenia “Genie” Wright (REP)
o Michael De Leon (DEM)

Judge, County Court at Law No. 8
(Juez, Corte de Ley del Condado, Num. 8)
o Celeste Brown (REP)
o Mary Roman (DEM)

Judge, County Court at Law No. 9
(Juez, Corte de Ley del Condado, Num. 9)
o Walden Shelton (REP)
o Gloria Saldana (DEM)

Judge, County Court at Law No. 10
(Juez, Corte de Ley del Condado, Num. 10)
o Karen Crouch (REP)
o J. Frank Davis (DEM)

Judge, County Court at Law No. 11
(Juez, Corte de Ley del Condado, Num. 11)
o Tommy Stolhandske (REP)

Judge, County Court at Law No. 12
(Juez, Corte de Ley del Condado, Num. 12)
o Scott Roberts (REP)
o Yolanda Huff (DEM)

Judge, County Court at Law No. 13
(Juez, Corte de Ley del Condado, Num. 13)
o Crystal Chandler (REP)
o Rosie Gonzalez (DEM)

Judge, County Court at Law No. 14
(Juez, Corte de Ley del Condado, Num. 14)
o Susan Skinner (REP)
o Carlo Key (DEM)

Judge, County Court at Law No. 15
(Juez, Corte de Ley del Condado, Num. 15)
o Bob Behrens (REP)
o Melissa Vara (DEM)

Judge, County Probate Court No. 1
(Juez, Corte Testamentaria del Condado, Num. 1)
o Kelly M. Cross (REP)
o Oscar Kazen (DEM)

Judge, County Probate Court No. 2
(Juez, Corte Testamentaria del Condado, Num. 2)
o Julie Hardaway (REP)
o Veronica Vasquez (DEM)

District Clerk (Secretario del Distrito)
o Donna Kay McKinney (REP)
o Mary Angie Garcia (DEM)

County Clerk (Secretario del Condado)
o Gerard C. “Gerry” Rickhoff (REP)
o Lucy Adame-Clark (DEM)

County Commissioner, Precinct No. 2
(Comisionado del Condado, Precinto Num. 2)
o Theresa Connolly (REP)
o Paul Elizondo (DEM)

County Commissioner, Precinct No. 4
(Comisionado del Condado, Precinto Num. 4)
o Tommy Calvert, Jr. (DEM)

Justice of the Peace, Precinct No. 1, Place 1
(Juez de Paz, Precinto Num. 1, Lugar Num 1)
o Robert “Bobby” Tejeda (DEM)

Justice of the Peace, Precinct No. 1, Place 2
(Juez de Paz, Precinto Num. 1, Lugar Num 2)
o Ciro D. Rodriguez (DEM)

Justice of the Peace, Precinct No. 3, Place 1
(Juez de Paz, Precinto Num. 3, Lugar Num 1)
o Jeff Wentworth (REP)
o Eric J. Velasquez (LIB)

Justice of the Peace, Precinct No. 4, Place 1
(Juez de Paz, Precinto Num. 4, Lugar Num 1)
o Rogelio “Roger” Lopez, Jr. (DEM)
o David Brady (LIB)

EDWARDS AQUIFER AUTHORITY – GENERAL ELECTION
AUTORIDAD DEL ACUIFERO EDWARDS-ELECTION GENERAL

Director, District 7 (Director, Distrito Num. 7)
Vote for none or one (Vote por ninguno o uno)
o Gilbert Stanley-Medford
o Enrique Valdivia
EAST CENTRAL INDEPENDENT SCHOOL DISTRICT – GENERAL ELECTION
ESCOLAR INDEPENDIENTE DE EAST CENTRAL – ELECCION DE GENERAL

Single Member District 2
(Distrito de un solo miembro num. 2)
Vote for none or one (Vote por ninguno o uno)
o Michael W. Feller
o Monique “Mo” Presas

Single Member District 5
(Distrito de un solo miembro num. 5)
Vote for none or one (Vote por ninguno o uno)
o James T. Mulkey
o Gloria Gutierrez

EDGEWOOD INDEPENDENT SCHOOL DISTRICT – GENERAL ELECTION
ESCOLAR INDEPENDIENTE DE EDGEWOOD – ELECCION DE GENERAL

Position 1 (Posicion Num. 1)
Vote for none or one (Vote por ninguno o uno)
o James Henandez

Position 2 (Posicion Num. 2)
Vote for none or one (Vote por ninguno o uno)
o Stella D. Comacho

Position 3 (Posicion Num. 3)
Vote for none or one (Vote por ninguno o uno)
o Luis “Louie” Gomez

Position 6 (Posicion Num. 6)
Vote for none or one (Vote por ninguno o uno)
o Dina Serrano
o Richard Santoyo, Jr.

SOUTH SAN ANTONIO INDEPENDENT SCHOOL DISTRICT – GENERAL ELECTION
ESCOLAR INDEPENDIENTE DE SOUTH SAN ANTONIO – ELECCION DE GENERAL

Single Member District 1
(Distrito de un solo miembro num. 1)
Vote for none or one (Vote por ninguno o uno)
o Angelina Osteguin
o Mandy Martinez

Single Member District 3
(Distrito de un solo miembro num. 3)
Vote for none or one (Vote por ninguno o uno)
o Edward Bono Mungia
o Homer Flores
Single Member District 6
(Distrito de un solo miembro num. 6)
Vote for none or one (Vote por ninguno o uno)
o Luis M. Rodriguez
o Gilbert F. Rodriguez

CITY OF CONVERSE, TEXAS – GENERAL ELECTION
CIUDAD DE CONVERSE, TEXAS – ELECCION GENERAL

Council, Place 2 (Concejal, Lugar Num. 2)
Vote for none or one (Vote por ninguno o uno)
o Nancy Droneburg
o Deborah James

Council, Place 4 (Concejal, Lugar Num. 4)
Vote for none or one (Vote por ninguno o uno)
o Joan Lindgren
o Katie Silvas

Council, Place 6 (Concejal, Lugar Num. 6)
Vote for none or one (Vote por ninguno o uno)
o Marc Gilbert
o Billy Ortiz

CITY OF SANDY OAKS, TEXAS – GENERAL ELECTION
CIUDAD DE SANDY OAKS, TEXAS – ELECCION GENERAL

Mayor Alcalde
Vote for none or one (Vote por ninguno o uno)
o Karen Mendiola Tanguma
o Micki Ball

Alderman, Place 2 (Para Concejal, Lugar Num. 2)
Vote for none or one (Vote por ninguno o uno)
o C. J. Walker
o Anthony K. Garcia

Alderman, Place 4 (Para Concejal, Lugar Num. 4)
Vote for none or one (Vote por ninguno o uno)
o Charles Fillinger
o Cathleen Lamoureaux-Recio

CITY OF SANDY OAKS, TEXAS – SPECIAL ELECTION
CIUDAD DE SANDY OAKS, TEXAS – ELECCION ESPECIAL

Alderman, Place 1, Unexpired Term
(Para Concejal, Lugar Num. 1 Duracion Restante del Cargo)
Vote for none or one (Vote por ninguno o uno)
o David Tremblay

CITY OF SCHERTZ, TEXAS – GENERAL ELECTION
CIUDAD DE SCHERTZ, TEXAS – ELECCION GENERAL

City Council Place 6
(Concejal Municipal – Lugar 6)
Vote for none or one (Vote por ninguno o uno)
o Chelsea Skrobarcek
o Allison Heyward

City Council Place 7
(Concejal Municipal – Lugar 7)
Vote for none or one (Vote por ninguno o uno)
o Tim Brown
o Bert Crawford

CITY OF WINDCREST, TEXAS – GENERAL ELECTION
CIUDAD DE WINDCREST, TEXAS – ELECCION GENERAL

City Council Place 1
(Concejal Municipal – Lugar 1)
Vote for none or one (Vote por ninguno o uno)
o George Alva
o Sherilyn Flick
o Bill Zulaica
o Wes Manning

City Council Place 2
(Concejal Municipal – Lugar 2)
Vote for none or one (Vote por ninguno o uno)
o Cindy Strzelecki
o Lou Miller

City Council Place 3
(Concejal Municipal – Lugar 3)
Vote for none or one (Vote por ninguno o uno)
o Greg Turner
o Write-in (Voto Escrito)

BEXAR COUNTY WCID #10 – GENERAL ELECTION
BEXAR COUNTY WCID #10 – ELECCION GENERAL

Director (Directores)
Vote for none, one, two or three
(Vote por ninguno, uno, dos o tres)
o Eddie R. Guerrero
o Eugenia Snead
o Sue Alexander
o Robert Rohleder
o Matthew C. Halbert
o Rhonda Rowland
o Alan Thompson